Běh pro Lucase - Informace
Popis projektu
Projekt má pomoci tělesně postiženým, nemocným a jinak zdravotně znevýhodněným spoluobčanům v Ostravě a bude realizován formou benefičního běhu. Jako čtvrtý ročník se uskuteční s názvem "Běh pro Lucase". Na trať závodů s délkou tratí 5 a 10 kilometrů chceme přivést jak výkonnostní běžce, tak i úplné amatéry a zdravotně postižené.
Výtěžek (včetně celého startovného) bude věnován potřebným. Čtvrtý ročník je věnován Lucasovi Velešíkovi na pořízení invalidního vozíků a zdravotních pomůcek k zlepšení životní situace.
Benefiční běh proběhne pod záštitou města Ostravy a starosty městského obvodu Ostrava-Jih Bc. Martina Bednáře společně s garantem závodu Římskokatolickou farností Ostrava-Zábřeh ve spolupráci s organizací Young Life Česká republika, pobočkou Ostrava. Hlavním organizátorem akce je NADAČNÍ FOND BĚH PRO.

Tváří letošního ročníku benefičního běhu je Marek Jankulovski. Tímto mu děkujeme za podporu. Přijďte podpořit dobrou věc a užít si den s fotbalovou legendou.
Časový plán a doba trvání projektu
Akce se bude konat 20.10.2018 od 13 hodiny do 19 hodiny.
Start i konec závodu bude u Kostela Svatého Ducha v Ostravě – Zábřehu, ulice Výškovická.

Start bezbariérového a dětského závodu bude v 15:30hod
Start hlavního závodu na 5 a 10km je v 16:00hod
Zahájení registrace bude na webu v průběhu Června. Ukončení registrace je v den běhu a to 15:00hod.
V 18:00hod proběhne vyhodnocení závodu a program bude pokračovat občerstvením a bude zakončen ohňostrojem u kostela Sv. Ducha.

Během celé akce bude možnost si vyrobit výrobky z recyklovaných materiálů.
Touto činností se zabývají organizace RESPIRO a MENS SANA, která bude mít u kostela prodejní stánek, kde můžete zakoupením výrobků podpořit náš benefiční běh.
Místo realizace projektu
Kostel svatého Ducha, Výškovická 3166/124a, 700 30 Ostrava-jih

Mapa
Cíl realizace projektu
Cílem je vytvoření projektu, který pomůže propojit tělesně zdravé a tělesně postižené občany a přinese možnost pomáhat jedni druhým. Chceme touto formou finančně pomoci tělesně postiženým a nemocným lidem z Ostravy s nákupem speciálních zdravotnických pomůcek a zajistit potřebné služby, které jim pomohou zkvalitnit jejich život, a pomůže jim lépe se začlenit mezi ostatní občany.
V tomto konkrétním případě by měl projekt pomoct s pořízením invaliditního vozíku a zdravotních pomůcek, které nehradí pojišťovna ve výši 300.000,-Kč
Něco málo o Lucasovi a rodině
Lucas Velešík se narodil 30. 1. 1999 v Ostravě a momentálně bydlí s rodiči v bytě. Je studentem třetího ročníku gymnázia, rád sportuje, před úrazem dělal závodně karate a tančil breakdance, který později začal učit v taneční škole. Rekreačně jezdil na kole, bruslích, provozoval turistiku a plaval. V zimě se věnoval lyžování, snowboardování a běžkování.

Dne 13. 4. 2017 utrpěl vážný úraz při pádu z výšky, rozdrtil si páteř v bederní oblasti a rozbil lebku, v důsledku toho si poškodil míchu a utrpěl vážné poranění mozku. V Městské nemocnice Ostrava podstoupil několik operací mozku, poté byl 2 týdny v umělém spánku a po měsíci podstoupil operaci páteře. Z důvodu potrhání jícnu při záchraně života měl 3 měsíce tracheostomii a to rehabilitaci značně komplikovalo. Pak byl převezen do FNO na spinální jednotku, kde začal pomalu rehabilitovat.
Od 31.8.2017 do 26.1.2018 byl v rehabilitačním ústavu Hrabyně. I po ukončení pobytu má stále funkčně přerušenou míchu, kvůli tomu nefunkční tělo od pasu dolů, nulovou citlivost a bolesti zad. K pohybu a životu potřebuje invalidní vozík, osobní automobil s přestavbou na ruční ovládání, stavební úpravy koupelny a bezbariérové WC, k udržování zdraví motomed (protažení svalu, zamezení svalových spasmů, posílení krevního oběhu, dýchání) a dynamický vertikalizátor pro zajištění stání (pro podporu zatížení kloubu a kostí, trávení, proti řídnutí kostí).
Má v plánu dokončit studium na gymnáziu a následně jít na vysokou školu, dále pokračovat v aktivním životě tzn. rehabilitovat, cvičit a věnovat se sportům. Nyní rehabilituje na klinice Arkáda, dále má v plánu pokračovat v posilování i v ambulantních rehabilitacích, v nejbližší době především na klinice Axon v Praze kde může pomocí přístroje zvaného lokomat začít nacvičovat chůzi. Tyto rehabilitace jsou soukromé, tudíž státem nehrazené a musí se hradit z vlastních zdrojů.
Chtěl by dosáhnout samostatnosti především v pohybu po městě i v přírodě. Bydlí v kopcovitém terénu na Slezské Ostravě a to můj pohyb velmi omezuje, na mechanickém vozíku není schopen vyjíždět a sjíždět prudké stoupání ani klesání. To vše navíc způsobuje bolestivé rázy do páteře.